| Adam Serfass | High School Science Teacher (Agricultural Science, Environmental Science) | Conrad Weiser Area School District |
| Alison Francis | Early Learning and Kindergarten Educator | Fox Chapel Area School District |
| Amy McDowell | Pre-K Counts Educator | Indiana School District |
| Ben Smith* | Supervisor of Educational Technology, PETE&C Program Chair, PAECT Vice President | Lincoln Intermediate Unit 12 |
| Beth Zigmont | Supervisor of Secondary Teaching & Learning | Great Valley School District |
| Bobby Hughes | Executive Director | Eastern PA Coalition for Abandoned Mine Reclamation (EPCAMR) |
| Brian Pifer | High School Science Teacher (Agricultural Science) | Northeast Bradford School District |
| Brian Suter | Lead Science Teacher, K-12 and HS Science Teacher (Biology and Environmental Science) | Neshaminy School District |
| Brienne May | Elementary School Special Education Teacher | Franklin Regional School District |
| Carla Zembal-Saul, Ph.D.* | Professor of STEM Education and Co-Director of Elementary and Early Childhood Education | Pennsylvania State University |
| Carrie Lankford | Fourth Grade Classroom Teacher | Red Lion Area School District |
| Charlene Crawford | Elementary School Teacher | Abington School District |
| Colleen Epler-Ruths, Ph.D | High School Science Teacher (Physics, Computer Science, Technology) | Shikellamy High School |
| Darla Romberger | High School Science Teacher (Agricultural Science) | Cumberland Valley School District |
| Darren Myzak | High School Science Teacher (Biology, Chemistry) | Pine-Richland School District |
| David Johnson | Upper School Science Instructor | Wyndcroft School |
| Diane McGaffic | Educational Consultant (STEM, Biology) | Midwestern Intermediate Unit IV |
| Douglas Vallette | High School Science Teacher (Physics) and Science Department Chair | Unionville Chadds Ford School District |
| Dr. Nancy Peter | Director, McKinney Center for STEM Education | Philadelphia Education Fund |
| Dr. Pat Woods | Elementary School Administrator | Susquenita School District |
| Dr. Peter R. Licona | Assistant Professor of PK-12 STEM Education, Department Co-Chair | Elizabethtown College |
| Edith L Gallagher | President of the School District of Lancaster Board of Directors, Research Associate and Adjunct Professor | Franklin and Marshall College, School District of Lancaster |
| Eric Wilson | Director of Curriculum, Instruction, and Assessment | Red Lion Area School District |
| Gina Mason | Environmental Science Teacher | Palmyra Area School District |
| Jacqueline Clymer | Middle School Science Teacher (Physical Science) | Quakertown Community School District |
| Jane Dmochowski, Ph.D. | Senior Lecturer, Department of Earth and Environmental Science | University of Pennsylvania |
| Jason Ambler | High School Science Teacher (Biology, Anatomy & Physiology), Science Department Chair and Curriculum Coordinator | Derry Township School District |
| Jason Karcheski | Elementary School STEM Specialist | Eastern Lancaster County School District |
| Jason Petula | Assistant Professor of Education (Science, STEM) | Millersville University of Pennsylvania |
| Jaunine Fouché, D.Ed. | K-12 Science Curriculum Supervisor, Director of STEAM Initiatives and Agricultural & Environmental Education | Milton Hershey School |
| Jeanmarie McGinley | Educational Technology Administrative Associate | Pennsbury School District |
| Jeff Remington* | Middle School Science Teacher, Adjunct Professor of Science Education, and STEM Consultant and Trainer | Palmyra Area School District |
| Jennifer Cleary | Coordinator of Elementary STEM | School District of Lancaster |
| Jessica Papariello | High School Science Teacher (Biology) | Fox Chapel Area School District |
| Joanne M Trombley | Middle School Technology and Engineering Educator and Department Chair | West Chester Area School District |
| Joshua Fuller | High School Administrator | East Stroudsburg Area School District |
| Justin Ogline | High School STREAM Facilitator | Bishop McCort Catholic High School |
| Kara Olewiler | High School Science Teacher (Earth & Space Science) | Conewago Valley School District |
| Katherine Engelhardt | Middle School Science Teacher | Mechanicsburg Area School District |
| Kathleen K. Blouch | Instructor, Director of the Masters of Science and STEM Education and STEM Programming | Lebanon Valley College |
| Kelly Kemmerle | Environmental Education Specialist | United States Fish and Wildlife Service, John Heinz National Wildlife Refuge |
| Lauren Beal | Teaching and Learning Supervisor for STEM | Lancaster-Lebanon Intermediate Unit 13 |
| Lori Lauver | Curriculum, Assessment, and Professional Development Coordinator | Sylvan Heights Science Charter School |
| Lydia Hallman | Director of Curriculum | Kennett Consolidated School District |
| Michele Dubaich | Middle School / High School Principal | Greenwood High School, Millerstown |
| Mike Ulderich | Professor of Technology Education | California University of Pennsylvania |
| Molly Miller | High School Science Teacher (Technology & Engineering) | Penn Manor School District |
| Nancy Stahlschmidt | STEM Curriculum Specialist, STEM Ambassador, STEM Point of Contact | Intermediate Unit 1 |
| Nanette Dietrich | Professor, Department of Educational Foundations (Science Education) | Millersville University of Pennsylvania |
| Pete Vreeland | High School Science and Technology Education Teacher | Upper Merion Area School District |